SAP S/4HANA bez tajemnic – kiedy najlepiej rozpocząć migrację?

SAP S/4HANA jest rozwiązaniem, z którego chętnie korzysta coraz więcej firm w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ system ten wbrew pozorom nie jest już nowinką dla „early adopterów” - to standard, który nowi klienci SAP implementują od kilku lat. Ty również myślisz o tym rozwiązaniu? Niezależnie od przewidywanego terminu migracji, na pewno warto jest opracować strategię i plan migracji już teraz!

SAP S/4HANA

 

SAP S/4HANA – kiedy rozpocząć migrację?

Jedną z kluczowych decyzji, przed którą stają firmy korzystające z systemu SAP jest ta o migracji do systemu SAP S/4HANA. Odwlekanie decyzji o migracji wiąże się często z faktem posiadania stosunkowo nowych systemów w firmie, które spełniają potrzeby biznesowe i nie nastręczają problemów technicznych. Jeśli jednocześnie nie są planowane większe zmiany (czy to organizacyjne czy biznesowe) można proces migracji odłożyć nieco w czasie. Zawsze musimy jednak pamiętać o tym, że w zależności od złożoności organizacji, architektury systemu i wybranej ścieżki migracyjnej – cały proces może zająć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Poza tym – pozostawienie projektu „na ostatnią chwilę” może skutkować trudnościami w znalezieniu odpowiedniego partnera wdrożeniowego lub podnieść znacząco koszty.

Jakie aspekty należy uwzględnić przed rozpoczęciem wdrażania SAP S/4HANA?

Przed rozpoczęciem wdrażania SAP S/4HANA w firmie zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • wielkość organizacji, ilość jednostek gospodarczych, oddziałów, obsługiwanych krajów,
  • stopień rozbudowania architektury systemu,
  • planowane zmiany organizacyjne – wydzielenia jednostek, przejęcia firm, reorganizacje,
  • strategię w zakresie infrastruktury sprzętowej (m.in. planowane terminy wymiany sprzętu, terminy obowiązywania kontraktów outsourcingowych, strategia w kontekście chmury),
  • wielkość planowanych nakładów i ich rozłożenie w czasie.

Jak wdrożyć system SAP S/4HANA?

Niezależnie od tego czy firma korzysta już z systemu SAP czy dopiero planuje rozpocząć swoją przygodę z digitalizacją, niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego partnera, który przeprowadzi ją przez proces migracji i pomoże wybrać najlepsze rozwiązania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami – pomożemy!