Interesuje Cię nasza oferta?

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest SI-Consulting Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-111), ul. Ślężna 118, zwana dalej „Spółką”, która przetwarza Pani/Pana dane osobowe w celu odpowiedzi na zadane za pomocą formularza zapytanie. Całkowita treść obowiązku informacyjnego znajduje się pod linkiem:
Klauzula dotycząca bezpośredniego pozyskiwania danych osobowych (zgłoszenie/zapytanie).
Znajdują się tam szczegółowo opisane kategorie, cel, okres, przysługujące prawa oraz niezbędne dane kontaktowe, dotyczące przetwarzanych danych osobowych.


Mateusz Szwajka

W dzisiejszych czasach kody kreskowe można spotkać na każdym kroku. Mamy z nimi styczność przede wszystkim przy okazji zakupu produktów wszelakiej maści w sklepach, ale jego zastosowania są znacznie szersze i obejmują różne gałęzie biznesu. Są one obecne również w wielu firmach używających systemu SAP i pomagają usprawnić procesy biznesowe. Poniżej zostaną zaprezentowane możliwości wykorzystania kodów kreskowych w systemie SAP ERP, ale na początku należy odpowiedzieć na pytanie: czym w ogóle jest kod kreskowy?

Kod kreskowy, zwany też kodem paskowym, jest graficzną reprezentacją informacji. Pierwotnie reprezentowany był przez ciąg równoległych linii – pasków o zmiennej szerokości, między którymi znajdowały się przerwy również o zmiennej szerokości. Kody te nazywa się kodami jednowymiarowymi bądź liniowymi. W późniejszym okresie powstały również kody dwuwymiarowe, w których oprócz pasków można się spotkać z prezentowaniem informacji za pomocą prostokątów, kropek czy innych figur geometrycznych. Jako trzecią grupę można wskazać kody trójwymiarowe, ale są to w zasadzie kody jednowymiarowe, w których zastosowano różne głębokości tłoczenia.

1 Kod EAN-13

Zbiór reguł opisujących budowę kodu określa się mianem symboliki. Na symbolikę składają się takie elementy, jak:

- sposób kodowania poszczególnych cyfr i znaków,

- dozwolone znaki,

- wymiary,

- wielkość cichej strefy,

- sposób wyliczenia sumy kontrolnej.


Przykładami popularnych symbolik są:

- Kod 39,

- Kod 128,

- Kod EAN-8,

- Kod EAN-13,

- UPC.

 

Typowy proces uwzględniający wykorzystanie kodów kreskowych obejmuje trzy podstawowe aspekty:

- wydrukowanie kodu kreskowego,

- sczytanie kodu kreskowego,

- kolekcja sczytywanych danych.

    • mateusz 2

2 Proces wykorzystujący kody kreskowe

Wydrukowanie kodu kreskowego może odbywać się w systemie SAP, systemie zewnętrznym, bądź też można otrzymywać dokumenty, np. faktury z już nadrukowanymi kodami kreskowymi. Druga i trzecia opcja zostanie pominięta jako, że nie potrzebuje na etapie wydruku wykonania prac po stronie systemu SAP.

Wydruk kodów kreskowych zostanie omówiony w oparciu o połączenie narzędzi po stronie systemu SAP z drukarkami firmy Zebra, która to współpracuje z firmą SAP w ramach opracowywania rozwiązań wydruku kodów kreskowych. W obecnych drukarkach stosuje się język programowania komend drukarki -ZPLII, który jest obsługiwany przez część narzędzi systemu SAP.

Generalnie można rozróżnić trzy najczęściej spotykane metody wydruków, za pomocą których można wygenerować kody kreskowe:

- SAPscript - starsza metoda wydruków, dostępna od wersji systemu SAP R/3 . Warta do rozważenia szczególnie jeżeli większość formularzy, które stosuje się w danej firmie, a do których chce się tylko dołączyć kod kreskowy, jest stworzona w SAPscript. Koszt przenoszenia wszystkich formularzy na SmartForms może być nieopłacalny w takiej sytuacji. Innym przykładem kiedy trzeba zdecydować się na SAPscript mogą być drukarki starszych typów dostarczanych przez firmę Zebra. Są to drukarki, które nie korzystały jeszcze z języka komend ZPL, a z języka EPL i CPCL. Języki te nie są interpretowane przez SmartForms stąd też trzeba szukać innego rozwiązania. Do minusów SAPscript’a można dodać brak podglądu wydruku kodu kreskowego oraz w przypadku braku dodatkowych narzędzi, jak np. ZebraDesigner™ for mySAP™ Business Suite, czasochłonność generowania kodu kreskowego w stosunku do SmartForms’a. Metodę tworzenia kodów kreskowych w SAPscript nazywa się Upload method. Można w jej ramach rozróżnić dwa podejścia:

- wykorzystanie zewnętrznych produktów do wygenerowania etykiety i ciągu komend sterujących drukarki. Do tego sposobu można wykorzystać np. program Zebra Designer dostarczany przez firmę Zebra. Cała etykieta zawierająca kod kreskowy jest projektowana w tym programie, następnie zostaje wygenerowany ciąg poleceń/komend dla danej etykiety, zawierający przekazanie danych, formatowania, itp. Tak przygotowany kod umieszcza się w SAPscript po stronie systemu SAP i zmienia się tylko zmienne, które mają odpowiadać informacji na kodzie kreskowym.

- ZebraDesigner™ for mySAP™ Business Suite – specjalna funkcjonalność ZebraDesigner’a, która pozwala na opracowanie etykiety wewnątrz programu, a następnie przeprowadza konwersję etykiety i generuje z niej gotowy SAPscript w formacie mySAP Business Suite Internal Text Format (ITF).Tak przygotowany SAPscript jest gotowy do użycia przy wydrukach.

- SmartForms – jest to nowsza metoda wydruków, dostępna od wersji systemu 4.6c, która pozwala w łatwiejszy i bardziej intuicyjny sposób, w porównaniu do SAPscript’a, projektować formularze. Drukowanie kodów kreskowych poprzez SmartForms jest nazywane drukowaniem bezpośrednim ze względu na to, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych aplikacji czy serwerów drukowania. Zaprojektowana w SmartForms etykieta jest automatycznie konwertowana na ciąg komend języka drukarki co umożliwia wydruk szybki i bez strat na jakości. W SmartForms można również umieścić specjalne kody sterujące drukarki, które pozwolą na ustawienie dodatkowych właściwości, jak np. gęstość wydruku czy obrót etykiety o 90 stopni. W przeciwieństwie do SAPscript istnieje również możliwość wydrukowania formularza SmartForms na zwykłej drukarce laserowej, a nie na drukarce kodów kreskowych. W takim przypadku kod kreskowych jest konwertowany na grafikę, a nie listę komend sterujących drukarki. Jest to rozwiązanie wydłużające czas pracy potrzebny na wydruk, a także pogarszające jakość wydrukowanego kodu kreskowego, ale w niektórych zastosowaniach może okazać się użyteczne (np. drukowanie dodatkowych dokumentów dla transportu w formacie A4, na których znajdzie się kod kreskowy).

- Interactive Forms - jest to rozwiązanie dostarczone przez firmę Adobe dla systemu SAP. Podobnie jak w przypadku SmartForms, w połączeniu z drukarkami firmy Zebra mamy tu do czynienia z wydrukiem bezpośrednim.

Niezależnie od wybranej metody przy docelowym wydruku należy wskazać odpowiednią drukarkę, na której ma się odbywać wydruk. Dla osiągnięcia najlepszego efektu drukarka powinna mieć wybrany odpowiedni typ urządzenia. Pod typem urządzenia kryje się między innymi przypisanie odpowiedniego sterownika oraz strony kodowej. Wybór sterownika zadecyduje czy urządzenie będzie w ogóle rozpatrywane jako drukarka kodów kreskowych. W  sterowniku jest też często zaszyta informacja o rozdzielczości drukarek, które obsługuje. W polskich zastosowaniach często stosuję się rodzaj urządzenia LZEBS2, który odpowiada drukarkom firmy Zebra o rozdzielczości 203 dpi i aktywnym Unicode.

3 Typ drukarki

Bardzo istotnym krokiem jest zdefiniowanie systemu kodu paskowego, który zostanie użyty. Można wykorzystać standardowe systemy kodów np. BC_EAN8, BC_EAN13, C128A. Można również skorzystać z możliwości stworzenia swojego systemu. Należy wtedy, w zależności czy system ma być nowego standardu czy starego, zdefiniować takie elementy jak na przykład:

- symbolikę,

- wyrównanie,

- minimalną/maksymalną liczbę znaków.

4 Systemy kodów paskowych

W momencie gdy ustalone zostanie, z którego systemu kodu paskowego będzie się korzystać, można przejść do kroku, w którym definiuje się już konkretny format znaków. W formacie znaków można zdecydować, że format jest kodem kreskowym i przypisać do niego konkretny system kodów kreskowych. Tak zdefiniowany format znaku można wykorzystywać w formularzach aby uzyskać na wydruku odpowiednie przedstawienie przesłanej informacji (np. numeru materiału) w formie kodu kreskowego.

5 Definiowanie formatu znaków

Powyższe aspekty dotyczyły wydruku od strony programowej, natomiast należy jeszcze zwrócić uwagę na aspekt sprzętowy. Ważnym czynnikiem przy planowaniu wydruków etykiet kodów kreskowych jest wybór drukarki i rodzaju etykiet. Drukarki można podzielić między innymi na:

- biurkowe – małe gabaryty, do druku nisko i średnionakładowego; sprawdzają się przykładowo przy okazji etykiet cenowych czy etykiet na środki trwałe,

6 Drukarka biurkowa - GK420T

- przemysłowe – duże gabaryty, duża wydajność, do druku wysokonakładowego, bardzo trwałe; sprawdzają się przy zastosowaniach masowych gdzie wymagany jest druk dużej ilości etykiet, w jak najszybszym czasie i jak najlepszej jakości,

7 Drukarka przemysłowa - ZT420

- mobilne – drukarki małych gabarytów, które umożliwiają druk bezprzewodowy w dowolnym miejscu; stosowane do oznaczania towarów w terenie.

8 Drukarka mobilna - RW220

Drukarki można także rozróżnić pod względem rodzaju druku:

- termiczny –w druku termicznym stosuje się materiał termoczuły, przykładowo odpowiedni papier. Głowica drukarki przesuwa się bezpośrednio po materiale i w skutek nagrzania odpowiednich punktów głowicy materiał zaczernia się. Technologia ta nie jest zbyt trwała. Druk jest podatny na ścieranie, wilgoć czy światło, toteż stosuje się go w przypadku etykiet, których żywotność może być krótka. i które nie będą wystawiane na działanie szkodliwych czynników. Z przykładowych zastosowań można podać etykiety na środki trwałe w biurach.

- termotransferowy – w tej technologii głowica drukująca nie ma bezpośrednio kontaktu z materiałem, na który jest nanoszony wydruk. Oprócz nośnika materiału (np. rolki z etykietami) jest również wymagany nośnik barwnika (np. rolka z taśmą barwiącą). Nośnik z barwnikiem przesuwa się równolegle z nośnikiem materiału i w skutek nagrzewania punktów grzejnych głowicy barwnik jest przenoszony na materiał. Druk ten jest znacznie bardziej wytrzymały i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Z przykładowych zastosowań można podać etykiety stosowane w magazynach lub stosowane na zewnątrz.

Ostatnim z istotnych elementów jest wybór etykiet. Można zaopatrzyć się w najtańsze etykiety, ale wtedy jakość wydruku może być jedynie dostateczna, a także trwałość będzie pozostawiała wiele do życzenia. Z drugiej strony można nabyć etykiety laminowane o wysokiej jakości, na których zarówno jakość jak i trwałość wydruku będą znacznie lepsze. Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów etykiet dostosowanych do odpowiednich zastosowań biznesowych. Można więc spotkać się z etykietami do zastosowań czysto biurowych, magazynowych czy zewnętrznych.

Patrząc na powyższe aspekty dotyczące wydruku od strony sprzętowej w celu dobrania najlepiej dopasowanego rozwiązania należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

- jaki ma się budżet na zakup sprzętu?

- jak wiele miejsca można przeznaczyć na drukarkę?

- jaka ilość etykiet będzie średnio drukowana w ciągu dnia/miesiąca?

- jakie będzie przeznaczenie drukowanych etykiet i na jakie szkodliwe czynniki mogą być narażone?

Po odpowiedzi na te pytania wybór odpowiedniego rozwiązania powinien się wyklarować. Dla przykładu,  jeżeli ilość drukowanych etykiet będzie niewielka (kilkaset w skali miesiąca), etykiety będą przeznaczone do użytku wewnętrznego i nie będą narażone na negatywne czynniki, można wykorzystać drukarkę biurkową z tańszymi etykietami. W przypadku jednak, gdy drukarka będzie miała służyć w dużym magazynie, część etykiet będzie miała przeznaczenie zewnętrzne albo transportowe, powinno się skłaniać ku drukarce przemysłowej z zastosowaniem druku termotransferowego i etykiet wysokiej jakości.

                Kolejnym krokiem w procesie, uwzględniającym wykorzystanie kodów kreskowych, jest sczytanie kodu kreskowego umieszczonego już fizycznie na danym elemencie. Etap sczytywania może się bezpośrednio łączyć z etapem kolekcji danych. Dane można sczytywać za pomocą skanerów kodów kreskowych korzystających z różnych technologii:

- opierających się o diody LED - starsze skanery, które wymagają bliskiej odległości aby odczytać kod,

- laserowe -powszechne rozwiązanie, które umożliwia odczyt nawet z paru metrów,

- linear imager,

- area imager,

- korzystające z kamer – telefony komórkowe.

9 Skaner MS9520 Voyager

Skanery mogą być stacjonarne – połączone bezpośrednio z komputerem, bądź też mobilne, które niewątpliwie lepiej sprawdzają się przy okazji prowadzenia inwentaryzacji bądź np. w zastosowaniach magazynowych.

Ważnym elementem jest to, jaki kod się sczytuje:

- w przypadku prostego kodu zawierającego pojedynczą informację można po prostu wykorzystać skaner do bezpośredniego sczytania kodu, bez potrzeby stosowania żadnych dodatkowych interfejsów. Sczytana informacja jest przekazywana bezpośrednio do odpowiedniego medium.

- w przypadku kodu zawierającego złożoną informację składającą się np. z kilku pól wymagany jest interfejs, który sczytane dane odpowiednio zinterpretuje i przekaże dalej w przetworzonej, czytelnej postaci.

Sczytywane dane możemy wykorzystywać w dwojaki sposób:

- bezpośrednio – wprowadzenie sczytanej danej natychmiastowo do transakcji SAP-owej. W ramach tego sposobu można podpiąć dwie grupy transakcji:

- standardowe transakcje GUI – użytkownik korzysta ze standardowego GUI SAP na jednostce stacjonarnej i ma podłączony skaner. Skaner wykorzystuje do skanowania np. numerów faktur, bądź też numerów materiałów. Dane skanowane są wprowadzane bezpośrednio do pól transakcji, na której się obecnie pracuje co przyśpiesza proces i pomaga ustrzec się błędów przy wprowadzaniu.

- transakcje konsolowe/terminalowe/skanerowe – specjalne transakcje napisane z myślą o terminalach mobilnych. Użytkownik uruchamia wybraną transakcję na terminalu, po czym sczytuje dane, które są przenoszone do pól transakcji. Takie zastosowanie również przyśpiesza zdecydowanie proces i pomaga ustrzec się błędów. Jest to często stosowana praktyka w magazynach.

- pośrednio – dane są sczytywane za pomocą skanera, ale nie są od razu wykorzystywane. Następuje ich kolekcja do pliku bądź też systemu zewnętrznego. Dane mogą podlegać jeszcze dodatkowej analizie, obróbce i weryfikacji. Do takich zadań często wykorzystuje się systemy zewnętrzne, które wykonują na zebranych danych odpowiednie operacje, bądź też prowadzą na ich podstawie odpowiednie analizy, które nie są obsługiwane po stronie systemu SAP. W momencie gdy kończy się obróbka zaczytanych danych i są gotowe do importu, mogą zostać wczytane do systemu SAP za pomocą dedykowanych transakcji lub przykładowo przy wykorzystaniu web-service’ów. Przykładem zastosowania jest inwentaryzacja środków trwałych, która wymaga kolekcji całego zbioru danych i dopiero w późniejszym czasie opracowywanie wyników w oparciu o dostarczony komplet danych.

W systemie SAP kody kreskowe wykorzystywane są w wielu rozwiązaniach należących do różnych obszarów biznesowych bądź cross-biznesowych. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania danego klienta. Przy wykorzystaniu własnych transakcji do drukowania kodów kreskowych i transakcji do interpretowania sczytanych danych można zamodelować bardzo różnorodne procesy, które w dużej mierze będą opierały się o sczytywanie kodów kreskowych bądź też element ten będzie jedynie dodatkiem usprawniającym pracę. Do najczęściej spotykanych zastosowań należą:

- wszelkiego rodzaju oznaczania indeksów materiałowych po numerze,

- w module FI-AA oznaczenie środków trwałych w naturze wraz z późniejszym wykorzystaniem sczytywania kodów przy okazji prowadzenia inwentaryzacji,

- w module MM oznaczenie indeksów materiałowych i wykorzystanie sczytywania kodów w procesie inwentaryzacji,

- w module WM: etykiety na towary, na artykuły, SSCC, lokalizacyjne, na pojemniki,

- w module SD oznaczenie dostaw wychodzących oraz faktur sprzedażowych,

- w FI możliwość drukowania numerów faktur zakupowych i wykorzystywania ich w procesie OCR’owania i obiegu faktur.

10 Przykład etykiety na wyrób własny drukowanej z systemu SAP

Powyżej zaprezentowano kilka przykładowych zastosowań kodów kreskowych. Nie są to na pewno wszystkie zastosowania, a jedynie ich wycinek. Koszty wykorzystania kodów kreskowych składające się na sprzęt i oprogramowanie przy umiejętnym zaadresowaniu wymagań będą na pewno korzystne w stosunku do oferowanych usprawnień i możliwości. Wykorzystanie tych rozwiązań w dzisiejszych przedsiębiorstwach może usprawnić pracę w różnych obszarach biznesowych. W niektórych może to być niewielka zmiana na plus poprawiająca wydajność i pozwalająca ustrzec się niektórych błędów na etapie wprowadzana danych, dla innych firm, np. korzystających z dużych magazynów i z prężnie działającym modułem WM, może to być element nieodzowny do prawidłowego i efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem.

 

Mateusz Szwajka – Konsultant ABAP

Posiada ponad 3-letnie doświadczenie w programowaniu w systemie SAP w modułach MM, WM, SD, PP, QM, FI, FI-AA oraz ponad 7-letnie doświadczenie w pracy przy projektowaniu i tworzeniu oprogramowania w różnych technologiach i na różnych platformach.