Webinar LATO Z JPK

LATO Z JPK - ZDOBĄDŹ NAJAKTUALNIEJSZĄ WIEDZĘ!

Na horyzoncie pojawiają się nowe obowiązki związane z "Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2023 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych", które najprawdopodobniej wejdą w życie od stycznia 2025 r. Mając na uwadze powyższe, za nami aż 2 webinary LATO Z JPK - nagrania z webinarów są dostępne na dole strony. Już dziś zaktualizuj swoją wiedzę w tematyce JPK razem z SI-Ekspertami.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wydanym przez polskie organy finansowe –"Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2023 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych" — oczekuje się, że coroczne przedkładanie dokumentacji księgowej JPK_KR stanie się obowiązkowe.

Projekt rozporządzenia nie został jeszcze sfinalizowany. Najnowsza wersja projektu "Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych" oraz schemat XSD są nadal analizowane przez biuro doradztwa procesowego Ministerstwa Finansów.

Czy Pana/Pani firma jest gotowa na takie zmiany?

Nowe rozporządzenie i związane z nim obowiązki najprawdopodobniej wejdą w życie od stycznia 2025 r., a pierwsze złożenie wniosku dla dużych podatników i podatkowych grup kapitałowych ma nastąpić w styczniu 2026 r. (sprawozdanie za rok 2025) – a więc termin naprawdę nie jest odległy!

Informacje te opierają się na przepisach ustawowych i wykonawczych, które mogą zostać w każdej chwili zmienione przez odpowiednie organy, dlatego też nie są wiążące.

Co dokładnie ma się zmienić – najważniejsze informacje

Rozporządzenie ma na celu zmianę struktury kartoteki JPK_KR na JPK_KR_PD oraz wprowadzenie zupełnie nowej struktury kartoteki JPK_ST_KR środków trwałych.

Najważniejsze zmiany wprowadzone w JPK_KR_PD w porównaniu do JPK_KR:

sic
  • Wprowadzenie obowiązkowych dat rozpoczęcia i zakończenia roku podatkowego. Pola data rozpoczęcia i zakończenia raportowanego okresu nadal pozostają bez zmian. 
  • Wprowadzenie fakultatywnych dat rozpoczęcia i zakończenia roku obrotowego, jeżeli są inne niż rok podatkowy. – Na tym etapie rozwoju wychodzimy z założenia, że rok podatkowy zawsze jest równy rokowi kalendarzowemu. 
  • Wprowadzenie ośmiu różnych węzłów ZOiS1... 8 dedykowanych dla różnych branż. Każdy z węzłów (poza ZOiS8, który jest dedykowany dla firm stosujących MSSF) zawiera m.in. listę identyfikatorów pozycji sprawozdania finansowego, które mają być przypisane do poszczególnych kont KG, co wymusza posiadanie przez firmy oddzielnych kont KG dla wszystkich identyfikatorów pozycji sprawozdania finansowego. Firmy korzystające z MSSF będą musiały stworzyć własną listę identyfikatorów pozycji sprawozdań finansowych w ramach dostosowywania narzędzia do raportowania JPK. 
  • Wprowadzenie dodatkowego znacznika (PD) dla konta KG zawierającego różnice pomiędzy wartością księgową a podatkową, co wymusza na firmach posiadanie oddzielnych kont KG dla wszystkich znaczników PD, które będą wykorzystywane przy obliczaniu CIT. W niektórych przypadkach konieczne będzie prowadzenie kont pozabilansowych. 
  • Wprowadzenie wykazu numerów kontrahentów stosowanych w Dzienniku Dokumentów wraz z NIP i krajem NIP. Dziennik Dokumentów został rozszerzony o nowe pole zawierające numer kontrahenta. 
  • Wprowadzenie numeru identyfikacyjnego faktury w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), o ile został nadany.

Plany na najbliższy czas

Obecnie prowadzone są intensywne prace związane z uaktualnieniem rozwiązań SAP SAF-T Poland oraz Kreatora JPK pod kątem obsługi możliwości raportowania struktur JPK_KR_PD oraz JPK_ST. Wstępny termin dostarczenia gotowego rozwiązania planowany jest na czwarty kwartał obecnego (2024) roku kalendarzowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w nocie SAP o numerze 2351241.

Ministerstwo Finansów podało główne wytyczne dotyczące wymagań formalno-prawnych odnośnie wspomnianych struktur JPK_KR_PD i JPK_ST, jednakże brak szczegółowych wyjaśnień ze strony Ministerstwa w postaci opublikowanych Broszur Ministerstwa uniemożliwia podanie dokładnej daty, kiedy gotowe rozwiązanie obsługujące wszystkie wymagania związane z nowym obowiązkiem raportowym JPK będzie gotowe do rozpoczęcia procesu wdrożeniowego.

web

Niemniej jednak, czas pędzi nieubłaganie. Aby być gotowym do wdrożenia docelowego rozwiązania SAF-T czy Kreatora JPK już teraz zachęcamy Państwa do wykonania analizy Państwa systemów SAP celem weryfikacji, czy obecna konfiguracja systemu i wspierane przez ten system procesy są dostosowane do realizacji nadchodzących wymagań prawnych.

Dla tych z Państwa, którzy nie są w stanie samodzielnie zrealizować takiej analizy, SI-Consulting przygotowało ofertę na realizację takiej usługi. Zainteresowanych tym tematem już teraz zachęcamy do bezpośredniego kontaktu:

Jacek Wysocki: jacek.wysocki@si-consulting.pl, 600 615 500,

Grzegorz Reszka; grzegorz.reszka@si-consulting.pl, 571 330 172,

Krzysztof Banaszewski: krzysztof.banaszewski@si-consulting.pl, 660 43 00 92.

 

SPRAWDŹ ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Nagranie webinaru z 30.07.2024 

Nagranie webinaru z 06.09.2024 

Informacje dotyczące webinarów:

Prowadzący

 

Dr Krzysztof Banaszewski 
Sales Expert 

Jarosław Stępień (Webinar 30.07.2024 r.)
Expert Consultant 

Arkadiusz Woźniak (Webinar 06.09.2024 r.)
Lider Zespołu FI/CO 

Jacek Wilczek 
Product Owner